Sierpień 2018

Trwa silna burza geomagnetyczna na poziomie G3

Od kilku godzin trwa silna burza magnetyczna której nikt się chyba nie spodziewał a na pewno nie tak silnej 

 

 

 

Oficjalnie mamy do czynienia z burzą o sile G3, jednak momentami dwa razy indeks planetarny Kp wyniósł -8, co jest bardzo bliskie sile burzy G4 w pięcio stopniowej skali. Najciekawsze jest to, że nikt nie przewidywał tak silnej burzy. Prędkość wiatru słonecznego oscyluje w granicach zaledwie 500m/s natomiast gęstość około 20p/cm3. 

 

Wskaźniki pola magnetycznego Ziemi 

 

Prawdopodobnie burza jest efektem dotarcia do nas część CME(koronalnego wyrzutu masy) który 22 sierpnia został zauważony po drugiej stronie naszej dziennej gwiazdy, jednak jak pisaliśmy wyżej nikt nie spodziewał się burzy nawet na poziomie G1 a co dopiero G3. Mamy kolejny przykład jak Słońce nawet w okresie swojego minimum może nas zaskoczyć. 

 

Tak silna burza magnetyczna może spowodować powstanie zorzy polarnej nad naszym krajem, jednak w związku z zachmurzeniem będzie duży problem z zaobserwaniem jej, jednak jeżeli pojawi się taka okazja poinformujemy o tym na naszym profilu fb. 

 

 

 

Żródła:

http://spacew.com

https://www.spaceweatherlive.com

http://services.swpc.noaa.gov


Dziura koronalna spowoduje słabą burzę magnetyczną

Na Słońcu pod względem rozbłysków nadal mamy ciszę, jednak w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czeka nas słaba burza magnetyczna wywołana dotarciem do naszej magnetosfery wiatrem słonecznym pochodzącym z dziury koronalnej

 

 

Kilka dni temu na środku tarczy słonecznej mieliśmy trzy dziury koronalne z których wiatr zaczyna docierać do naszej magnetosfery powodują słabą burzę magnetyczną. Indeks planetarny Kp nie powinien przekorczyć poziomu 5, jednak taki stan rzeczy będzie utrzymywał się przez najbliższe kilkadziesiąt godzin co może spowodować kolejne silne trzęsienia ziemi. 

 

 

Akktualny stan pola magnetycznego oraz dziury koronalne 

 

Natomiast ogólnie aktywność słoneczna nadal pozostaje na bardzo niskim poziomie, promieniowanie nie przekracza poziomu A nawet a o rozbłyskach klasy nawet B na razie wciąż można marzyć nie mówiąć już o klase C czy M. Możliwe jednak, że w ciągu najbliższych miesięcy Słońce powoli zacznie się budzić i rozbłyski staną się częste oraz coraz mocniejsze. 

 

 

Źródła:

https://sdo.gsfc.nasa.gov

http://services.swpc.noaa.gov