Sierpień 2017

Wzrost aktywności słonecznej, aktualizacja sytuacji na Słońcu

Aktywność słoneczna w ciągu ostatniej doby wzrosła do średniego poziomu dzięki flarą C7.0 z rejonu 2671 oraz M1.1 z wschodzącego regionu 2672

Wczoraj na naszym profilu FB informowaliśmy najpierw o długim rozbłysku C7.0 z rejonu 2671, który obecnie znajduję się w pozycji geoefektywnej. Podczas tego rozbłysku prawdopodobnie powstało CME, jednak musimy poczekać na zdjęcia z koronografów czy jest tam komponent skierowany w kierunku naszej planety. 

 

Kilka godzin później ze wschodzącego rejonu 2672 powstała flara o sile M1.1. Z racji położenia rejonu CME które mogło powstać nie ma szans na dotarcie do naszej magnetosfery. Warto przypatrzyć się bliżej dwóch wyżej wymienionym rejonom.

 

Zarówno jeden jak i drugi ma potencjał do generowania silniejszych flar, o ile rejon 2672 nas na razie tak bardzo nie interesuje dopóki nie znajdzie się na pozycji geoefektywnej o tyle region 2671 jeszcze przez kilka dni na tej pozycji pozsostanie. Aktualnie ten region jest spokojny, jednak w każdej chwili może powstać z niego rozbłysk który będzie skierowany w stronę Ziemi. 

 

Rozbłysk M1.2 z rejonu 2672 oraz aktywne regiony na tarczy słonecznej 

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

https://sdo.gsfc.nasa.gov

https://www.spaceweatherlive.com