Maj 2017

Rozpoczęła się burza geomagnetyczna, zorza polarna pojawiła się już w naszym kraju.

Przed kilkudziesięcioma minutami rozpoczęła się burza geomagneyczna i już w tym momencie zorza polarna pojawiła się nad naszym krajem. 
 
 
 
 
 
Burza dopiero się rozpoczęła a indeks planetarny skoczył do poziomy 6+ co odpowiada burzy na poziomie G2. Inne wskaźniki pola magnetycznego naszej planety również są korzystne do powstawania zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Polaryzacja jest ujemnie i wskaźnik Bz spada ponieżej poziomu -20
 
 
 
Wskażniki pola magnetycznego 


 
 
Najnowsze prognozy sugerują, że indeks planetarny Kp jeszcze wzrośnie być może nawet do poziomu 8, co daje szansę na zobaczenie zorzy w większej części naszego kraju. 
 
Prognoza indeksu Kp 

 
 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com


Dziura koronalna spowoduje burze geomagnetyczną, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Aktywność słoneczna od dobrych kilkunastu dni utrzymuje się na niskim a nawet bardzo niskim poziomie. Praktycznie brak jest jakichkolwiek aktywnych regionów na tarczy słoncznej a co za tym idzie, brak rozbłysków. Jednak przez najbliższe dwie a być może nawet trzy doby czeka nas burza magnetyczna
 
 
 
 
 
Burza będzie skutkiem dotarcia do naszej magnetosfery wiatru słonecznego pochodzącego z dziur koronalnych, które dwa dni temu znajdowały się na środku tarczy słonecznej. Najnowsze prognozy sugerują, że w ciągu najbliższych dwóch-trzech dni indks planetarny Kp może osiągnąć poziom nawet 7 co odpowiada burzy geomagnetycznej na poziomie G3. Istnieje szansa, że również w naszym kraju pojawi się zorza polarna i to być może nawet tej nocy. 
 
 
Dziury koronalne na tarczy słonecznej


 
 
W tym momencie czekamy aż wiatr słoneczny dotrze do naszej magnetosfery. Wtedy będziemy wiedzieli jak silna będzie burza, i czy zorza polarna pojawi się również nad naszym krajem. Jeżeli zainstnieje taka możliwość poinformujemy o tym na naszym profilu FB. 
 
 
 
Źródła:
https://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net