Grudzień 2016

W sylwestrową noc czeka nas słaba burza geomagnetyczna

Podobnie jak w zeszłym roku, tak i w tym w sylwestrową noc czeka nas burza geomagnetyczna. Być może nie tylko fajerwerki będzie dane nam zobaczyć na niebie ostatniej nocy w roku
 
 
 
 
 
Na tarczy słonecznej znajduje się obecnie kilka dziur koronalnych, jedna z nich jest umiejscowiona dokładnie na jej środku i właśnie ona spowoduje burze magnetyczną w ciągu najbliższych 48h. Jak pewnie wielu z Was pamięta w zeszłym roku podczas nocy sylwestrowej nad naszym krajem ukazała się zorza polarna, a relacje porwadziliśmy na naszym profilu fb. W tym roku może być podobnie, jednak nie spodziewamy się aż tak dużej siły burzy geomagnetycznej. Według wstępnych prognoz będzie to burza na poziomie G1-G2, więc szansa na pojawienie się zorzy w naszym kraju istnieje. Będziemy dokładnie przyglądać się następnym aktualizacją i gdy tylko burza się rozpocznie poinformujemy o tym. 
 
 
 
 
Dziury koronalne na tarczy słonecznej


 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net
https://www.spaceweatherlive.com
 


Dziura koronalna na środku tarczy słonecznej, w ciągu kilku dni czeka nas burza magnetyczna

Ostatnio nasza dzienna gwiazda zrobiła się bardziej aktywna. Pierwszy raz od dawna mieliśmy aż trzy rozbłyski klasy M w dodatku na śrdoku tarczy słonecznej znajduje się dziura koronalna która spowoduje burzę geomagnetyczną w ciągu najbliższych dwóch dni 
 
 
 
 
 
Rozbłyski o których wspomniałem wyżej, miały miejsce z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2615, który posiadał klasyfikację magnetyczną zaledwie "Beta". To jednak wystarczyło to wyprodukowania trzech impulsywnych rozbłysków klasy M. Nie powstało z nich CME(koronalny wyrzut masy) a nawet gdyby powstało to z uwagi na umiejscowienie rejonu na tarczy słonecznej nie było by ono geoefektywne. 
 
 
 
W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin czeka nas burza magnetyczna na poziomie G1-G2, będzie ona spowodowana dotarciem do naszej magnetosfery wiatru słonecznego. Dziura o których mowa jest dość dużych rozmiarów, więc ciężko jest jednoznacznie oszacować siłe burzy, która nas czeka. Istnieje prawdopodbieństwo pojawienia się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Jeżeli podczas trwania burzy ta pojawi się, poinformujemy o tym na naszym profilu fb. 
 
 
 
Dziura koronalna na tarczy słonecznej  
 
 
Źródła:
https://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net