Październik 2016

Rozpoczyna się burza magnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej

Rozpoczyna się właśnie burza geomagnetyczna o której informowaliśmy w niedzielnym wpisie. W tym momencie sukcesywnie rośnie prędkość wiatru słonecznego oraz zwiększają się poszczególne wskaźniki pola magnetycznego naszej planety
 
 
 
 
Burza tak na dobre powinna się zacząć za kilka godzin. Aktualna prognoza mówi o sile burzy na poziomie G2-G3, czyli wzrost indeksu planetarnego Kp do poziomu 7. Jeżeli prognozy się sprawdzą to nad naszym krajem, poraz kolejny może pojawić się zorza polarna, tym bardziej że sprzyja temu polaryzacja która jest ujemna. To wszystko sprawia, że zorza pojawiać się będzie na terenie Europy a nie Ameryki Północnej. 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego  
 
 
Burza która właśnie się rozpoczyna jest efektem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego, pochodzącego z bardzo dużej dziury koronalnej znajdującej się obecnie na środku tarczy słonecznej. Burza prawdopodobnie potrwa przynajmniej dwa dni jak nie więcej, podczas jej trwania możemy spodziwewać się większej siły niż jest prognozowana. U osób wrażliwych na burze magnetyczne mogą pojawić się problemy z samopoczuciem czy też z koncentracją, również bóle głowy, oraz rozdrażnienie.  Jeżeli zorza polarna pojawi się nad naszym krajem, poinformujemy o tym na naszym profilu fb. 
 
 
Dziura koronalna na Słońcu

 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spacew.com
https://www.spaceweatherlive.com
 


Ogromna dziura koronalna na Słońcu, za kilka dni czeka nas burza geomagntyczna

Obecnie na środku tarczy słonecznej znajduje się olbrzymich rozmiarów dziura koronalna, wiatr słoneczny z jej wnętrza dotrze do naszej magnetosfrey w ciągu najbliższych trzech dni powodując silną burzę geomagnetyczną. 
 
 
 
 
 
Dziura o której mowa jest wielkości jednej trzeciej widocznej tarczy słonecznej, czyli w skrócie można stwierdzić, iż jest ona ogromnych rozmiarów. Według pierwszych wstępnych prognoz wiatr słoneczny dotrze do ziemksiej magetosfery w ciągu maksymalnie siedemdziesięciu dwóch godzin. W tym momencie agencje zarówno NOAA jak i NASA prognozują burzę na poziomie G2, jednak sądząc po rozmiarach dziury koronalnej burza może a raczej będzie silniejsza. Wiatr słoneczny powinien osiągnąć prędkość 800-900km/s. Będzie to kolejna już burza w ciągu ostatnich tygodni i zarazem kolejna szansa na zobaczenie zorzy polarnej w naszym kraju. Wszystkie najnowsze informację będziemy podawać na naszym profilu fb. Natomiast gdy będzie wiadomo coś więcej o dokładnej dacie rozpoczęcia burzy pojawi się artykuł. 
 
 
Ogromna dziura koronalna na Słońcu 
 
 


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net/
http://sdo.gsfc.nasa.gov/


Rozpoczęła się burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej z terenu naszego kraju

Rozpoczęła się burza geomagnetyczna o której pisaliśmy wczoraj i już jest zdecydowanie silniejsza niż przewidywały to prognozy. 
 
 
 
Aktualnie indeks planetarny już wksazuje wartość Kp6 a wskaźniki zarówno Bz jak i Bt przekraczają wartość dwudziestu. Najnowsze prognozy sugerują, że w najbliższych godzinach burza może zdecydowanie przybrać na sile, niektóre prognozy mówią nawet o Kp8 lub większym. 
 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego oraz prognoza indeksu plantarnego 
  

 
 
Istnieje dość duża szansa dla mieszkańców województw północnych na ujrzenie zorzy polarnej, a gdyby prognoza odnoście indeksu Kp się sprawdziła również dla innych województw nawet południowych. Będziemy śledzić przebieg wydarzeń i na bieżąco informować na naszym profilu fb. 
 
 
Aktualny zasięg zorzy polarnej

 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://services.swpc.noaa.gov
https://www.spaceweatherlive.com
 


Słabe CME oraz dziura koronalna spowodują kolejną burze magnetyczną

W ciągu najbliższych kilku dni czeka nas kolejna burza geomagnetyczna podczas której nad naszym krajem po raz kolejny może pojawić się zorza polarna. 
 
 
 
 
 
Kilka dni temu od Słońca oderwała się spora ilość plazmy, jednak CME której powstało podczas tego zjawiska tylko lekko "zahaczy" naszą magnetosferą powodując prawdopodobnie burze geomagnetyczną na pozimie G1 czyli najsłabszą. Indeks planetrany Kp powinien wyniść 5. 
 
 
Prognoza CME

 
 
Praktycznie w momencie gdy CME będzie już przelatywać za naszą planetę do magnetosfery dotrze wiatr słonczeny z dwóch dziur koronalnych które w tym momencie znajdują się dokładnie na wprost Ziemi. Burza magnetyczna praktycznie nie zdąży się skończyć a już zacznie się następna. Tym razem ta druga może być już silniejsza na poziomie G2, jednak dokładnie będziemy wiedzieć kiedy wiatr słoneczny dotrze do naszej magntosfery. W sumie burza potrwa około trzech dni podczas których, może być możliwość zaobserwowania zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Najnowsze informacje będziemy podawać na naszym profilowym fb. 
 
 
Dziury koronalne na tarczy słonecznej 

 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com