Wrzesień 2016

Trzeci dzień burzy magnetycznej, kolejna szansa na zorze polarną w Polsce

Już trzeci dzień trwa burza geomagnetyczna na Ziemi i wszystko wskazuje na to, że potrwa jeszcze przynajmniej do jutra co zwiększa szanse na zobaczenie zorzy polarnej w naszym kraju. 
 
 
 
 
Od blisko dwóch dni indeks planetarny Kp praktycznie nie spada poniżej poziomu 5(G1), burza magnetyczna która jest wynikiem dotarcia do naszej magnetosfery wiatru słonecznego z dziur koronalnych potrwa jeszcze przynajmniej przez najbliższe kilkanaście godzin. Jest to dobra wiadomość dla tych którzy chcieliby zobaczyć w naszym kraju zorzę polarną. Ubiegłej nocy indeks planetarny Kp chwilami przekraczał 7 co jest odpowiednie burzy magnetycznej G3, a zorza polarna rozświetlała niebo na dużym obszarze północnej Europy. Z naszego kraju również była widoczna, jedynym problemem było zachmurzenie, które w północnych regionach nie ustępowało przez większą część nocy. Jednak dzisiaj będzie kolejna szansa na ujrzenie tego zjawiska.
 
 
Według najnowszych prognoz wieczorem i w nocy burza ponownie powinna przybrać na sile i indek Kp wzrośnie prawdopodobnie powyżej sześciu co już daje szanse na zobaczenie zorzy polarnej z północnych województw. Czym indeks Kp będzie większy tym zorza polarna będzie mogłą pojawiać się bardziej na południe. Prognozy dotyczące zachmurzenia również są zdecydowanie bardziej korzystne niż ostatniej nocy, można liczyć na dużo więcej przejaśnień chociaż nad samym morzem pojawią się chmury piętra niskiego co może utrudniać ewentualną obserwację. Jeżeli zorza pojawi się nad naszym krajem na bieżąco będziemy o tym informować na naszym profilu fb. 
 
 
Aktualne wykresy oraz prognoza indeksu planetarnego Kp 
  
 
 
Źródła: 
http://www.spc.noaa.gov/
https://www.spaceweatherlive.com/
 


Burza magnetyczna potrwa dna dni, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Już od dzisiaj rozpoczyna się burza geomagnetyczna która potrwa przynajmniej dwa dni a podczas jej trwania nad naszym krajem może pojawić się zorza polarna. 
 
 
 
 
 
Burza jest skutkiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery wiatru słonecznego o zwiększonej prędkości, który jest emitowany z dziur koronalnych znajdujących się obecnie na środku tarczy słonecznej. Już teraz indeks planetarny Kp wskazuje wartość -6 co sugeruje możliwość pojawienia się zorzy polarnej w północnych częściach Polski. 
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemii oraz indeks planetrany Kp
 

 
 
 
Według prognoz burza która zaczęła się dzisiaj skończy się dopiero w czwartek a jej maksymalna siła powinna przypaść na jutrzejszą noc kiedy to indeks planetarny Kp ma przez długi okres czasu wynosić 6 a jak wiemy pewnie i więcej. Jest to wystarczająca wartość do ujrzenia zorzy polarnej z terenu naszego kraju. Oczywiście wszystko będzie zależeć od polaryzacji, kiedy ta będzie ujemna zorza będzie pojawiać się w Europie natomiast gdy ta będzie dodatnia zorza pojawi się w Ameryce Północnej. Więcej informacji będziemy podawać na naszym profilu fb. 
 
 
Prognoza zorzy polarnej oraz indeksu planetarnego Kp 
 


 
 
 
Źródła:
http://spacew.com/
http://solarham.net/
https://www.spaceweatherlive.com/


Dziura koronalna na środku tarczy słonecznej, za dwa dni czeka nas burze geomagnetyczna

Słońce wciąż pozostaje spokojne, bardzo mało obserwujemy rozbłysków na naszej dziennej gwieździe a jeżeli te się już pojawiają są one słabe i zazwyczaj tylko notowane do statystyk. Natomiast w ciągu najbliższych dwóch dni czeka nas burza geomagnetyczna która będzie spowodowana wiatrem słonecznym, który emituje dziura koronalna znajdująca się praktycznie na środku tarczy słonecznej. 
 
 
 
 
W tym momemncie na tarczy słonecznej mamy dwie dziury koronalne oznaczone odpowiednio numerami 19 oraz 20. Pierwsza z nich jest mała natomiast druga jest już dużych rozmiarów. Wiatr słoneczny który jest emitowany zarówno z jednej jak i drugiej dotrze do naszej magnetosfery w przeciągu 48h. Co spowoduje powstanie burzy geomagnetycznej, której siła obecnie jest szacowana na G2. Istnieje prawdopodobieństwo powstania zorzy polarnej również na terenie naszego kraju tym bardziej, że dni są coraz krótsze i wcześniej robi się ciemno. 
 
 
Dziury koronalna na tarczy słonecznej 
 


 
 
 
Podczas burzy która nas czeka indeks planetarny Kp powinien wynieść 6 lub więcej co wystarczy do pojawienia się zorzy polarnej na północy naszego kraju. Należy jednak pamiętać, że prognozowana siła burzy może ulec zmianie i równie dobrze indeks Kp może wynieść więcej i zorza może pojawić się w większej części kraju. Informacje na bieżąco będą podowana na naszym profilu fb, oraz na stronie. 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net/
https://www.spaceweatherlive.com/


Dalszy ciąg minimum słonecznego, dziury koronalne przyczynami burz magnetycznych na Ziemi

Słońce wciąż pozostaję i nie zmieni się to przed długi okres czasu w swoim minimum. Coraz rzadziej pojawiają się aktywne regiony na tarczy słonczenej a rozbłyski większe niż słaba klasa C są teraz tylko wyjątkami. Jednak minimum ma swoje plusy dla tych którzy chcą zobaczyć zorzę polarną nawet w naszym kraju. Mowa tutaj o dziurach kornalnych, których podczas minimum jest zdecydowanie więcej. 
 
 
 
Na początku tego miesiąca mieliśmy silną burzę geomagnetyczną na pozimie G2, jest to oficjalny pomiar NOAA, jednak momentami siła burzy sięgała poziomu G4 a indeks planetarny Kp sięgał 8 co umożliwiało pojawienie się zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Burzę tą spowodowała dziura koronalna która znalazła się na środku tarczy słonecznej. Wiatr z tej dziury był na tyle silny by wyowałać silną burzę geomagnetyczną na Ziemii. 
 
 
Dziura koronalna oraz indeks Kp podczas ostatniej burzy
 


 
 
Mimo, że mamy minimum to aktualnie na środku tarczy słonecznej znajduje się aktywny region oznaczony numerem 2585 posiadający aktualnie strukturę magnetyczną "Beta-Gamma". Mimo iż do tego czasu produkował rozbłyski tylko klasy B, nie jest wykluczony powstanie z jego obrębu rozbłysku nawet klasy M. 
 
Aktywny rejon 2585 
 
Po ostatnich problemach przez co nie były na bierząco podowane iformacje, wracamy do normalnego funkcjonowania. Najnowsze i najważniejsze informacje doty czące aktywności słonecznej będą podawane zarówno na naszej stronie jak i naszym profilu Fb. 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
https://www.spaceweatherlive.com