Listopad 2015

Trwa burza geomagnetyczna o sile G2, możliwa zorza polarna nad naszym krajem

Od kilku godzin trwa burza geomagnetyczna która osiągnęła siłe G2 co odpowiada indeksowi planetarnemu Kp6, burza jest efektem dotarcia do ziemskiej magnetosfery plazmy z ostatniego rozbłysku M3.7
 
 
 
 
 
Burza w tym momencie nie jest bardzo silna, indeks Kp waha się między 5-6. W ciągu najbliższych godzin burza będzie się utrzymywać co zwiększa szanse na pojawienie się zorzy polarnej również u nas, jeżeli wieczorem indeks Kp będzie wynosił 6 to północna część naszego kraju może mieć piękne widoki. Burza jest skutkiem dotarcia do ziemskiej magnetosfery CME(koronalny wyrzut masy) z ostatniego rozbłysku M3.7, pierwszy raz od dawna NOAA trafiła z prognozami jeżeli chodzi o godzinę rozpoczęcia burzy natomiast nie trafiła co do siły. Według prognoz burza miała być najwyżej G1 a już mamy G2, w ciągu najbliższych godzin burza może jeszcze przybrać na sile lub osłabnąć. Jeżeli wieczorem pojawią się korzystne warunki do powstania zorzy polarnej w Polsce poinformujemy o tym na naszym profilu facebookowym.
 
 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego
 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com


Amerykanie przygotowują się na możliwy kataklizm słoneczny

Jak wiadomo aktywność słoneczna ma potencjał do wywołania wielkiej burzy magnetycznej, która może się okazać niszczącą dla ziemskiej infrastruktury technicznej znajdującej się w kosmosie i na Ziemi. Ryzyko to docenia rząd USA, który wnioskował o przygotowanie specjalnego raportu na temat tego zagrożenia.
 
 
 
 
Amerykańscy politycy docenili ryzyko wystąpienia wielkiego rozbłysku słonecznego po tym, gdy doszło do niemal katastrofalnego w skutkach zdarzenia na Słońcu w lipcu 2012 roku. Gdyby powstały wtedy CME uderzył w Ziemię, musielibyśmy się przyzwyczajać do życia bez elektroniki. Poproszeni o wypowiedzenie się w temacie powtórki takiego zagrożenia eksperci, powiedzieli, że jest 12% szans na to, że dojdzie do tego do 2022 roku. Nic dziwnego zatem, że Biały Dom postanowił opracować plan działań na wypadek ziszczenia tego czarnego scenariusza.
 
 
Dla naszej technicznej cywilizacji ze smartfonami, pozycjonowaniem satelitarnym i zdobyczami Internetu, przestawienie się ponownie na książki i drukowane gazety, może być nieco szokujące. Jeśli doszłoby do powtórki rozbłysku, który uderzył w Ziemię w 1859 roku, elektryczności nie byłoby przez wiele miesięcy, a straty dla samej gospodarki amerykańskiej mogłyby wynieść 2,6 biliona dolarów.
 
Jak zatem przygotować na to infrastrukturę? Biorąc pod uwagę fakt, że podczas takich ekstremalnych zjawisk mamy do czynienia ze wzmożoną ilością zjawisk elektrostatycznych, najrozsądniejszym postulatem wydaje się wyłączenie wszystkich urządzeń i przeczekanie burzy magnetycznej do momentu, gdy przejdzie najgorszy napór. Jednak część układów elektronicznych nie przetrwa nawet bez zasilania. Większość procesorów z pewnością uległaby uszkodzeniu co uczyniłoby nasze gadżety praktycznymi podstawkami pod doniczki.
 
 
Potrzebne są zatem procedury postępowania na wypadek wystąpienia niebezpiecznych zjawisk solarnych, a przede wszystkim konieczne jest poprawienie naszych obecnych zdolności przewidywania pogody w kosmosie. Aktualnie jesteśmy zbyt często zaskakiwani, a niekiedy prognozy burzy magnetycznej mamy zaledwie kilkadziesiąt minut przed jej wystąpieniem.
 
 
O zagrożeniu ze strony Słońca wciąż słyszało bardzo niewiele osób. Jest z tym jednak tak jak z zagrożeniem powodziowym. Ludzie mieszkający w okolicy rzek są zwykle bardzo zaskoczeni, gdy wzbierają i zalewają ich dobytek. Słońce też może wezbrać a skutki tego przyszłego katastrofalnego zjawiska będziemy odczuwali przez dekady.
 
 
 
Źródło:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/amerykanski-rzad-przygotowuje-sie-kataklizm-sloneczny


Bezpośredni rozbłysk M3.7 z regionu 2443 połączony z CME

Aktywność słoneczna w ciągu dzisiejszego dnia wzrosła bardzo szybko do wysokiego poziomu. Od rana powstały już trzy rozbłyski klasy M, dwa z zachodzącego rejonu 2445 mnij nas interesujące i ostatni najsilniejszy M3.7 z regionu 2443 który znajduje się obecnie dokładnie na wprost naszej planety

Dwa pierwsze dzisiaj rozbłyski klasy M to kolejno M1.9 oraz M2.5 zarówno pierwsza jak i druga flara była impulsywna i powstała z regionu 2445 który znajduje się bardzo blisko zachodniej krawędzi.

 

Rozbłyski M1.9 oraz M2.5

Przed godziną z regionu 2443 który przez ostatnie dni był spokojny żeby nie powiedzieć bardzo spokojny powstał rozbłysk który osiągnął siłe M3.7. Flara była długa bo trwała blisko godzinę, z pierwszych zdjęć jakie posiadamy widać że prawdopodbnie powstało CME(koronalny wyrzut masy).

Rejon 2443 znajduję się dokładnie na środku tarczy słonecznej i taki rozbłysk jak dzisiaj jest bardzo dobrą wiadomością dla osób które czekają na zorze polarną w naszym kraju. Wiele wskazuję na to, że powstało tak zwane "Full-Halo" CME drugiego bądź nawet trzeciego stopnia. Za kilka godzin będziemy dokładnie wiedzieć jak duże CME powstało, jednak już teraz możemy stwierdzić, że duża jego część dotrze do Ziemi w ciągu najbliższych 72h powodując silną burzę geomagnetyczną.

 

 

Rozbłysk M3.7 z regionu 2443

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 

 

 


Rozpoczyna się burza geomagnetyczna, możliwa obserwacja zorzy polarnej na terenie naszego kraju

Przed kilkoma godzinami do Ziemi zaczął docierać silny wiatr słoneczny pochodzący z dziury koronalnej. Indeks planetarny Kp wzrósł już do poziomu 5 a w ciągu najbliższych godzin może osiągnąć wartość 7 lub więcej co może spowodować powstanie zórz polarnych w Polsce

 

 

 

 

Burza która była prognozowana na wczoraj rozpoczęła się dopiero kilka godzin temu, prędkość wiatru słonecznego wzrosła do blisko 700km/s. Agencje zarówno NOAA jak i NASA utrzymują, że siła burzy ma dzisiaj osiągnąć poziom G3(Kp7), co spowodowałoby powstanie zórz polarnych w naszym kraju. W tym momencie jednak ciężko jest dokładnie przewidzieć jaką siłę będzie miała burza i co ważniejsze polaryzację zorzy polarnej która w tym momencie jest niekorzystna dla nas bo dodatnia. Wieczorem jeżeli będzie możliwość obserwacji zorzy z terenów naszego kraju poinformujemy o tym naszym profilu Facebookowym.

 

 

 

Aktualne wkaźniki pola magnetycznego

 

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://spacew.com


Region 2443, zbliżająca się silna burza geomagnetyczna

W ciągu ostatnich dwóch dni aktywność słoneczna wzorsła do średniego poziomu, odpowiedzialny za ten wzrost jest duży aktywny rejon oznaczony numerem 2443 który jest źródłem wszystkich ostatnich rozbłysków na naszej gwieździe. Dodatkowo jutro czeka nas silna burza geomagnetyczna spowodowana wiatrem słonecznym pochodzącym z dziury koronalnej
 
 
 
 
Region 2443 posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i jest w stanie produkować zarówno rozbłyski klasy M oraz klasy X. W ciągu ostatnich dwóch dni wygenerował bardzo dużą ilość rozbłysków klasy C oraz jak na razie jeden klasy M dokładnie M1.0. Rejon 2443 znajdzie się w pozycji geoefektywnej już za kilkanaście godzin i wtedy każdy ewentualny rozbłysk z jego obrębu będzie geoefektywny
 
 
Aktywny rejon 2443
 
 
 
Jutro czeka nas silna burza geomagnetyczna która może spowodować powstanie zorzy polarnej na terenie naszego kraju. Burza będzie skutkiem oddziaływania na ziemską magnetosferę bardzo silnym wiatrem słonecznym pochodzącym z dziury koronalnej. To właśnie ta dziura spowodowała blisko miesiąc temu utworzenie się zórz polarnych na znacznym terenie Europy. Agencje NOAA oraz NASA przewidują, że burza ma mieć siłę G3 czyli indeks planetarny Kp powinien wzrosnąć do poziomu 7, jednak jak wiemy może się zdarzyć że burza będzie silniejsza niż wskazują na to prognozy. Jeżeli pojawi się możliwość obserwacji zorzy polarnej w Polsce poinformujemy o tym na naszym profilu facebookowym
 
 
Dziura koronalna na wprost naszej planety


 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov