Sierpień 2015

Trzeci dzień trwa burza geomagnetyczna, możliwość obserwacji zorzy polarnej na terenie Polski

Praktycznie trzeci dzień na Ziemi trwa burza geomagnetyczna która ponownie zaczyna przybierać na sile. Aktualnie indeks planetarny Kp wynosi 6 i ma tendencje do wzrostu
 
 
 
 
Burza którą obserwujemy jest wynikiem dwóch CME(koronalny wyrzut masy) oraz wiatru słonecznego emitowanego przez dwie potężne dziury koronalne, które kilkadziesiąt godzin temu znajdowały się dokładnie na środku tarczy słonecznej. W tym momencie siła burzy to G2, indeks Kp wzrósł do poziomu 6 co sprawia, że mieszkańcy północnej części kraju mogą widzieć słabą zorze po zmroku. Według najnowszych prognoz burza może jeszcze zwiększyć swoją intensywność i osiągnąć siłe G3(Kp7), jeżeli tylko wskaźnik Bz będzie południowy(ujemny) w Polsce istnieje duża szansa na ujrzenie tej nocy zorzy polarnej.
 
 
 
Aktualna siła burzy magnetycznej, prognoza na następne godziny oraz zasięg zorzy polarnej
 

 
 
 
Źródła:
http://services.swpc.noaa.gov
http://spacew.com
http://www.spaceweatherlive.com


Bezpośredni rozbłysk M5.6 z regionu 2403

Region 2403 który obecnie znajduję się na środku tarczy słonecznej wygenrował właśnie silną flarę która została sklasyfikowana jako M5.6

 

Przez ostatnie kilkanaście godzin rejon 2403 był spokojny mimo bardzo dużego potencjału, po wczorajszym porannym rozbłysku M3 mieliśmy praktycznie ciszę. Dosłownie przed momentem miał miejsce impulsywny rozbłysk M5.6, który jest skierowany w stronę Ziemi. Jak wiemy jednak podczas impulsywnych rozbłysków nie powstaje raczej CME(koronalny wyrzut masy), ale żeby mieć pewność musimy poczekać na zdjęcia z koronografów.

 

Rozbłysk M5.6 z rejonu 2403

 

Region 2403 od wczoraj ponownie zwiększył swój rozmiar, wciąż utrzymując klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta". Dzisiejszy rozbłysk jak bardzo dobrze widać na zdjęciach był po wschodniej stronie regionu to właśnie tam powstają teraz nowe plamki "delta". Przez najbliższą dobę będzie on cały czas na wprost naszej planety a jeszcze przez najbliższe dwa dni ewentualne rozbłyski z tego rejonu będą miały wpływ na naszą magnetosferę.

 

Aktywny region 2403 plama zaznaczona w ramce to miejsce z którego powstał rozbłysk

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 


Dwa rozbłyski klasy M z szybko rosnącego regionu 2403

Aktywność słoneczna w ciągu dzisiejszego dnia wzrosła do średniego poziomu za sprawą dwóch rozbłysków klasy M z aktywnego regionu 2403
 
 
 
 
Rejon 2403 od wczoraj zaczął bardzo szybko zwiększać zarówno swój rozmiar jak i potencjał, jednka do dziesiejszego ranka skutków nie było widać. Nad ranem powstała pierwsza flara klasy M dokładnie M1.2, kilka godzin później region 2403 wygenrował silniejszy rozbłysk tym razem M1.4 połączony tym razem z CME(kornalny wyrzut masy), który jednak nie powinien dotrzeć do ziemskiej magnetosfery z racji usytuowania rejonu na tarczy słonecznej.
 
 
Rozbłyski M1.2 oraz M1.4 z regionu 2403
 
 
 
Rejon 2403 jeszcze wczoraj rano posiadał klasyfikację magnetyczną zaledwie "Beta", gdy w tym momencie wyraźnie widać "Beta-Gamma-Delta" co oznacza, że jest on już w stanie wygenerować rozbłysk klasy X. Rejon ten znajdzie się w pozycji geoefektywnej już dzisiaj w nocy i każdy ewentualny rozbłysk przez trzy dni będzie skierowany w stronę Ziemi. Warto w najbliższych dniach zwrócić uwagę na ten rejon, możliwe że doczekamy się silnego rozbłysku.
 
 
Region 2403

 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com


Trwa silna burza geomagnetyczna na poziomie G3

Od kilku godzin trwa silna burza geomagnetyczna która osiągnęła poziom G3. Indeks planetarny Kp wzródł do wartości 7+, burza potrwa jeszcze kilka godzin
 
 
 
Burza która trwa aktualnie jest wynikiem oderwania się plazmy od korony słonecznej do której doszło kiladziesiąt godzin temu. Agencje sugerowało możliwość wystąpienia burzy, jednak słabej najwyżej na poziomie G1 i jak widać znowu się pomylili. Burza przybrała bardzo na sile i miejscami indeks Kp wskazywał wartość 8. W przypadku utrzymania się tej burzy do godzin nocnych na północy naszego kraju można spodziewać sie wystąpienia zorzy polarnej, jednak nie wiadomo jak długo potrwa burza i czy będzie wciąż tak silna. W przypadku utrzymania się siły burzy w nocy poinformujemy o tym na naszym FB.
 
 
Indeks planetarny Kp oraz Magnetosfera ziemska
 
 
 
Źródła:
http://legacy-www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com


W Kalifornii znajduję się największa na świecie elektrowania słoneczna

Wzrastający poziom zanieczyszczenia w atmosferze powoduje, że ludzkość prowadzi aktywne poszukiwania alternatywnych źródeł energii. W niełaskę popadają kopcące elektrownie węglowe, lub niebezpieczne elektrownie atomowe, zamiast nich tworzone są wciąż nowe elektrownie wykorzystujące energię odnawialną. W Kalifornii powstała właśnie największa elektrownia słoneczna świata
 
 
 
Dotychczas ilość gigawatów generowanych z alternatywnych źródeł energii, nie była bardzo duża w ogólnym bilansie. Ważnym krokiem w kierunku zmiany tego stanu rzeczy będzie uruchomienie największej i najpotężniejszej na świecie elektrowni słonecznej o mocy nominalnej 550 megawatów.
 
Nowa elektrownia nazywa się Topaz Solar Farm i znajduje się w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia. Panele solarne zajmują tam aż 25 kilometrów kwadratowych. Zdolność generowania aż 550 megawatów energii nie ma precedensu dla energii słonecznej. Niektóre elektrownie atomowe produkują niewiele więcej megawatów.
 
Elektrownia Topaz zapewni energię elektryczną dla 160 tysięcy domów i odbiorców przemysłowych w jej okolicy. Koszt budowy wyniósł około 2,5 miliardów dolarów. Siłownia ta pozostanie największą na świecie elektrownią solarną, ale tylko do przyszłego roku, kiedy w ramach tego samego projektu rozpocznie pracę kolejna elektrownia tego typu na terenie USA, ale o jeszcze większej mocy.
  
 
 
Źródło:
http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/w-kalifornii-uruchomiono-najpotezniejsza-swiecie-elektrownie-sloneczna