Maj 2015

Impulsywny rozbłysk X2.7 z regionu 2339

Dopiero co pisaliśmy o wzroście aktywności słonecznej a region 2339 wyprodukował bardzo gwałtowny rozbłysk X2.7, cały proces trwał zaledwie kilka minut jednak był to ósmy co do wielkości rozbłysk słoneczny w obecnym cyklu

Rejon 2339 bardzo szybko "pokazał" nam, że raczej nie jest w stanie rozkładu i produkowanie bardzo silnych rozbłysków nie jest mu obce. Flara X2.7 która powstała była impulsywna i krótka więc nie należy spodziewać się CME(koronalny wyrzut masy), jednak patrząc na ten rejon można spodziewać się kolejnych silnych rozbłysków. Warto dodać iż jest to pierwszy rozbłysk klasy X od blisko dwóch miesięcy.

 

Rozbłysk X2.7

 

Znajdujący się praktycznie na środku tarczy słonecznej rejon 2335 również przerwał "milczenie" generując wczoraj rozbłyski klasy M, największy to M2.6 jednak jak w przypadku rozbłysku klasy X nie powstało CME. Rejon 2335 będzie w pozycji geoefektywnej przez najbliższe dni, natomiast region 2339 powoli wyłania się w całości i w najbliższych godzinach poznamy jego strukture magnetyczną co i tak jest tylko formalnością gdyż ta będzie bez wątpienia "Beta-Gamma-Delta".

 

 

 

Źródła:

http://legacy-www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov


Seria rozbłysków klasy M z wschodzącego regionu 2339

Po dwóch tygodniach "ciszy" na naszej gwieździe od wczoraj sukcesywnie rośnie aktywność słoneczna, odpowiedzialny za to jest wschodzący region oznaczony numerem 2339(dawny 2322)
 
 
 
 
Mimo iż rejon 2339 jeszcze nie wpełni jest widoczny to już można zauważyć, że jest dość aktywny. Dzisiaj od rana wyprodukował już trzy rozbłyski klasy M z największym M1.9 i widać, że możemy spodziewać się kolejnych. Warto nadmienić iż to właśnie ten region był źródłem ostatnich bardzo dużych CME(koronalny wyrzut masy) po drugiej stronie Słońca.
 
 
Rozbłyski klasy M z regionu 2339 
 
 
W tym momencie ciężko jeszcze stwierdzić jaką ten rejon posiada strukture magnetyczną i czy jest on w trakcie rozpadu czy nie. Więcej będziemy wiedzieć w ciągu najbliższych 24 godzin kiedy to powinien w całości wyłonić się zza wschodniego horyzontu. Warto jednak obserwować ten rejon bo może być on źródłem silnych rozbłysków w najbliższych dniach.
 
 
Aktywny region 2339

 
 
Praktycznie na środku tarczy słonecznej mamy rejon 2335 który jest dość dużych rozmiarów, jednak jest bardzo mało produktywny. Posiada on klasyfikację "Beta-Gamma" i wciąż może wyprodukować rozbłyski klasy M.
 
 
Aktywny region 2335


 
 
 
 
Źródła:
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://legacy-www.swpc.noaa.gov