Styczeń 2015

Po blisko trzech tygodniach wzrasta aktywność słoneczna

Od kilku dni systematycznie wzrasta aktywność słoneczna, odpowiedzialne za ten stan są przedewszystkim dwa aktywny rejony oznaczone numerami 2268 oraz 2277 które produkuja coraz większe rozbłyski klasy M
 
 
 
 
W ciągu ostatnich trzech dni mieliśmy dokładnie cztery rozbłysk klasy M kolejno M2.1, M2.0, M1.7 oraz M2.4. Przynajmniej podczas jednego z tych rozbłysków powstało CME(koronalny wyrzut masy) a biorąc pod uwagę usytuowanie rejonu 2268 z którego powstał rozbłysk możemy mieć na Ziemi burzę magnetyczną średniej wielkości.
 
 
Rozbłyski klasy M z rejonów 2268 oraz 2277 
 
Tarcza słoneczna wygląda coraz ciekawie, wciąż pojawiają się nowe regiony o pozostały przybierają na sile. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszego wzrostu aktywności i dużej szansy na rozbłysk klasy X.
 
Dzisiejsza tarcza słoneczna

 
Aktywny region 2268


 
Aktywny region 2277


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com


Wzrost aktywności słonecznej, trzy rozbłyski klasy M oraz erupcja plazmy

W ciągu ostatnich dni aktywność słoneczna wzrosła do wysokiego poziomu, głównie dzięki regionowi oznaczonemu numerem 2257 który wyprodukował trzy rozbłyski klasy M
 
 
 
Wczoraj pierwszy z nich to M5.6 chwile później mieliśmy "poprawkę" M4.9 oraz dzisiaj M2.2. Rejon 2257 posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta", jednak znajduję się już bardzo blisko zachodniej krawędzi i rozbłyski z jego obrębu nie będą geoefektywne. Rejon powinien zniknąć z widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. 
 
Rozbłyski klasy M z rejonu 2257
  
 
Kolejnym godnym uwagi zjawiskiem była duża erupcja plazmy z poniedziałku, naładowane cząsteczki plazmy zostały z ogromną siłą wyrzucone w przestrzeń kosmiczną i mogą dotrzeć do naszej magnotesfery w ciągu najbliższych godzin, jednak jeżeli tak się stani burza geomagnetyczna nie będzie zbyt duża z powodu miejsca w którym wystąpiło to zjawisko.
 
Erupcja plazmy z okolic regionu 2259

 
Rejon 2259 z którego obrębu miało miejsce wyżej wspomniane zjawisko systematycznie zwiększa swój obszar oraz potencjał, aktualnie posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma" jednak ta szybko może uledz zmianie. Rejon ten znajduję się na środku tarczy słonecznej a więc każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny. W najbliższych dniach możemy spodziewać się dość wysokiej aktywności słonecznej głównie z powdou rejonów 2257 oraz 2259. Warto również zwrócić uwagę na dwa powracające rejony które pojawią się na tarczy słonecznej za kilkanaście godzin.
 
Region 2259 oraz powracające dawne rejony
  
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Trwa nieoczekiwana burza geomagnetyczna

Od kilku godzin trwa dość nieoczekiwana i bardzo silna burza magnetyczna G3 w pięciostopniowej skali, jest ona wynikiem prawdopodobnie dotarcia do ziemksiej magnetosfery cząsteczek plazmy.
 
 
 
Burza jest silna indeks planetarny Kp wynosi teraz 7, jednak to może się jeszcze zwiększyć w najbliższych godzinach i spowodować powstanie zorzy polarnej na terenie naszego kraju. W tym momencie polaryzacja zorzy polarnej jest północna więc ta najmocniejsza jest nad Stanami Zjednoczonymi. jednak w każdej chwili polaryzacja może zmienić się na południową i zorza pojawi się nad Europą.
 
 
Aktualny stan magnetosfery oraz zasięg zorzy polarnej
 
 
Słońce jest w miarę spokojne po dwóch rozbłyskach klasy M z regionu 2253 który powoli się rozpada na wschodzie do powrotu zbliżają się dwa dobrze znane nam rejony są to: 2242 oraz 2243. Wczoraj z jednego z nich powstał rozbłysk który został sklasyfikowany jako C9.7 chociaż wiemy, że był silniejszy gdyż powstał z rejonu którego jeszcze nie było widać. W najbliższych dniach zobaczymy w jakiej "kondycji" powrócą dawne rejony i do czego będą zdolne.
 
Rozbłysk z powracającego regionu

 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://spacew.com
http://swpc.noaa.gov