Grudzień 2014

Rozbłysk X1.8 z regionu 2242

Tak jak przewidywaliśmy i pisaliśmy wczoraj aktywność słoneczna wzrosła do bardzo wysokiego poziomu, aktywny region 2242 wygenerował flarę która osiągnęła maksymalną siłe X1.8

 

Rozbłysk był bardzo gwałtowny i dość szybko osiągnął swoje maksimum, jednak od jego początku do zakończenia upłynęła blisko godzina co sugeruje że mogło powstać CME(koronalny wyrzut masy). Rejon 2242 wciąż znajduje się w pozycji geoefektywnej i jeżeli powstało CME dotrze ono do ziemskiej magnetosfery powodując być może bardzo silną burzę geomagnetyczną.

 

Będziemy czekać na zdjęcia z koronografów by dowiedzieć się więcej na temat ewentualnego wyrzuty plazmy a najnowsze informacje pojawią się na naszym facebookowym profilu.

 

Rozbłysk X1.8 z regionu 2242

 

 

 

 

 

 

Podczas wczorajszego rozbłysku M6.9 z rejonu 2241 powstało tzw. "Full Halo CME", duży komponent plazmy dotrzę do Ziemi w niedzielę i może wywołać burze geomagnetyczną nawet na poziomie G3 co daję bardzo dużą szansę na zobaczenie zorzy polarnej nawet w centrum naszego kraju.

 

W ciągu dzisiejszego dnia w obrębie rejonu 2242 powstały nowe plamy "Delta" które jeszcze bardziej zwiększyły potencjał tego regionu i na efekty tego nie musieliśmy długo czekać, zarówno rejon 2241 jak i 2242 wciąż posiadają klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz duży potencjał do wyprodukowania jeszcze silniejszego rozbłysku niż ten który miał właśnie miejsce.

 

 

 

Aktywne rejony 2241, 2242 oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

 


Bezpośredni rozbłysk M6.9 z regionu 2241, rośnie prawdopodobieństwo rozbłysków klasy X

Kolejny dzień przynosi nam rozbłysk bardzo bliski klasy X, tym razem aktywny region oznaczony numerem 2241 znajdujący się obecnie praktycznie na samym środku tarczy słonecznej wygenrował rozbłysk który osiągnął siłe M6.9

 

Na środku tarczy słonecznej znajdują się dwa bardzo aktywne regiony 2241 oraz 2242 zarówno jeden jak i drugi posiadają klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację "EKC". Praktycznie z godziny na godzinę zwiększają swój rozmiar oraz potencjał co powoduje że sukcesywnie rośnie prawdopodobieństwo rozbłysków klasy X z tych rejonów. Przez cały dzisiejszy dzień z wyżej wymienionych regionów powstawały bardzo liczne rozbłyski klasy C, jednak dopiero teraz z rejonu 2241 wzniosła się flara M6.9.

 

Rozbłysk był dość długi bo w sumie trwał ponad trzydzieści minut co daje dużą szansę na pojawienie się CME, które powinno być skierowane w stronę naszej planety i może spowodować burzę geomagnetyczną w ciągu 72 godzin. Według wstępnych informacji jakimi dysponujemy oraz najnowszych zdjęć widać bardzo duży łuk plazmy który pojawił się podczas rozbłysku według wstępnych danych część plazmy odleciała w przestrzeń kosmiczną a część została przyciągnięta przez grawitację Słońca, więcej informacji na ten temat będziemy podawać na bieżąco na naszym FB.

 

Rozbłysk M6.9 z regionu 2241

 

 

Jak już pisaliśmy wyżej wciąż rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia rozbłysków klasy X, dzieje się tak z powodu powstawania w obrębie tych dwóch aktywnych regionów nowych plam "Delta" które zwiększają potencjał rejonów. Najnowsze prognozy na rozbłyski to 75% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. Warto w przeciągu najbliższych trzech dni zwrócić uwagę na każdy rozbłysk z rejonów 2241 oraz 2242 ponieważ przez ten czas będą znajdować się w pozycji geoefektywnej. Pod konie weekendu powinen pojawić się na wschodzie dawny region 2222 który to kilka dni temu wygenrował po drugiej stronie naszej gwiazdy rozbłysk klasy X oraz  ogromne CME.

 

Aktywne regiony 2241, 2242

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

 

http://solarham.net/


Trzy rozbłyski klasy M z regionów 2241 i 2242 w tym M8.7

Tak jak pisaliśmy ostatnio aktywność słoneczna wzrasta czego efektem były trzy dzisiejsze rozbłyski klasy M z rejonu 2242 z największym M8.7
 
 
 
 
 
Pierwszy rozbłyk który powstał to M1.5 chwilę później mieliśmy M1.1 natomiast po zaledwie czterech godzinach najsilniejszy jak dotąd M8.7. Region 2242 znajduje się już w pozycji geoefektywnej, jednak nie wiadomo czy powstało CME(koronalny wyrzut masy) jeżeli tak to czeka nas dość spora burza geomagnetyczna, gdy tylko pojawią się informacje na temat CME podamy je na nasszym FB.

 
Rozbłysk M8.7 
Region 2242 jak i 2241 cały czas powiększają swój obszar i zwiększają potencjał, sukcesywnie rośnie również prawdopodobieśtwo silnych rozbłysków które w tym momencie wyoni 70% dla klasy M oraz 20% dla klasy X. Zarówno jeden jak i drugi rejon pozostaną w pozycji geoefektywnej jeszcze przez kilka dobrych dni więc możemy liczyć na duże rozbłyski skierowane bezpośrednio w stronę naszej planety.
 
Regiony 2241 oraz 2242 i aktualne prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net/
http://www.spaceweatherlive.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
 
 


Koronalny wyrzut masy na Słońcu z 2012 roku mógł spowodować wielki "reset" ziemskiej cywilizacji

Koronalne wyrzuty masy zwane CME, nie są zjawiskami nietypowymi. Zwykle towarzyszą one większym rozbłyskom słonecznym. Jednak CME z 23 lipca 2012 roku było wyjątkowe. Gdyby komponent plazmy wysłany wtedy w przestrzeń, dotarł do naszej planety, nic nie byłoby już takie jak teraz.
 
 
 
Typowy CME, to chmura plazmy oderwana od Słońca, która porusza się w przestrzeni kosmicznej przeważnie z prędkością około 440 km/s. Jednak w 2012 roku, powstało CME, jakiego świat jeszcze nie widział. Dość wspomnieć, że komponent plazmy poruszał się w przestrzeni kosmicznej z prędkością nawet do 6 razy większą niż zwykle.
 
Specjaliści z NASA nie wiedzieć czemu nazwali to zjawisko perfekcyjną burzą plazmową. Niewątpliwie gdyby to zjawisko uderzyło w Ziemię, to mogłoby spowodować wielkie szkody cofając naszą cywilizację o co najmniej 100 lat.
 
Amerykańska agencja kosmiczna NASA bardzo długo utrzymywała sprawę w tajemnicy, co dodatkowo ułatwiało to, że CME wystąpił po drugiej stronie naszej dziennej gwiazdy i wiedza o tym, że doszło do tak niezwykłego zjawiska mogła zostać skutecznie reglamentowana przez świadomych tego stanu naukowców.
 
Dopiero niedawno NASA przyznała, że Ziemia o włos uniknęła wielkiego chaosu. Aby ocenić skalę zagrożenia zebrano informacje z różnych satelitów obserwujących Słońce. Połączenie obrazów zarejestrowanych z różnych perspektyw pozwoliło naukowcom z NASA, w stworzeniu ogólnego obrazu skali tego zdarzenia kosmicznego.

 
Astronomowie wykorzystali symulacje komputerowe, aby zrekonstruować cały proces formowania się i uwolnienia plazmy w ramach tego koronalnego wyrzutu masy. Symulacje wskazują na to, że uwolnienie gigantycznego CME było poprzedzone mniejszymi emisjami plazmy.
 
Ogromne CME są zwykle silniejsze niż burze słoneczne powstające na skutek rozbłysków. Zjawiska te mogą równie skutecznie stać się przyczyną zakłóceń elektromagnetycznych, które są niebezpieczne dla satelitów okrążających Ziemię. Takie zjawisko jeszcze 100 lat temu nie miałoby tak niszczącego charakteru, ale obecnie każda burza słoneczna tej skali to zapowiedź chaosu i zakłóceń w funkcjonowaniu naszej technicznej cywilizacji.
 
Skoro tak wielu z nas nigdy nie słyszało o incydencie z 23 lipca, oznacza to, że gdyby do czegoś takiego doszło, większość osób na tej planecie nie zwróciłoby na to uwagi do czasu, gdy przestałby działać ich Internet, a urządzenia elektroniczne stałyby się złomem, który można by było  wykorzystać jedynie, jako podstawkę do doniczki z kwiatami.
 
 
Źródło: http://zmianynaziemi.pl/wideo/koronalny-wyrzut-masy-sloncu-2012-roku-mogl-spowodowac-wielki-reset-ziemskiej-cywilizacji


Rośnie aktywność słoneczna, rozbłysk klasy X po drugiej stronie Słońca oraz ogromne CME

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin aktywność słoneczna systematycznie wzrasta, pojawiają się nowe rejony które w szybkim tempie przybierają na sile i produkują coraz większe rozbłyski.
 
 
 
 
Po wschodniej stronie naszej dziennej gwiazdy pojawiło się ostatnio kilka nowych aktywnych regionów które z godziny na godzine są coraz bardziej aktywne. Wczoraj rano z nowego regionu oznaczonego numerem 2241 powstał rozbłysk M1.5 oraz kilka rozbłysków klasy C w tym C8.0 i C8.5. Dzisiaj też mieliśmy kilka rozbłysków średniej wielkości C8.6 z rejonu 2241 oraz C8.5 z regionu 2237, mimo tego że wczoraj mieliśmy awarie satelity GOES15 który przestał przesyłać dane od godziny dwunastej do dwudziestej trzeciej dzięki satelicie SDO mogliśmy cały czas obserwować aktywność słoneczną i zobaczyć jak powstają nowe rozbłyski.
 
Rozbłysk M1.5 z regionu 2241


 
Aktywny region 2241


Aktywny region 2237


 
W dodatku wczoraj po godzinie piętnastej po drugiej stronie naszej gwiazdy z dawnego rejonu 2222 powstał rozbłysk który według zdjęc jakimi dysponujemy można zakwalifikować jako rozbłysk klasy X, podczas rozbłysku powstało również ogromne CME(koronalny wyrzut masy) którego mały komponent może być skierowany w stronę naszej planety. Patrząc na rozmiar CME gdyby doszło do takiego rozbłysku w stronę Ziemi czekała by nas bardzo silna burza geomagnetyczna być może nawet G5.
 
 
Rozbłysk klasy X z dawnego regionu 2222 oraz powstałe CME 
W najbliższych dniach możemy spodziewać się dalszego wzrostu aktywności słonecznej i możliwości silnych rozbłysków nawet klasy X. Aktualnie wzrasta prawdopodobieństwo na rozbłyski zarówno klasy M jak i X, w tym momencie jest to odpowiednio 40% oraz 10%. Za kilkanaście godzin na wschodzie pojawią się kolejne nowe regiony które mogą przyczynić się do jeszcze większego wzrostu aktywności słonecznej.
 
Aktualna aktywność słoneczna oraz zbliżające się regiony

 
EDIT 22:06
Łączony rozbłysk M1.6 z regionów 2237 i 2241, zarówno pierwszy jak i drugi rejon otrzymał klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta"
  
 
 
 
Źródła:
http://swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Trwa burza geomagnetyczna o sile G2

Od kilku dobrych godzin trwa burza geomagnetyczna o umiarkowanej sile, aktualnie jej poziom odpowiada burzy G2 czyli indeks planetarny Kp wynosi 6
 
 
 
 
Burza której jesteśmy świadkami jest następstwem oddziaływania na ziemskie pole magnetyczne ogromnej dziury kornalnej która znajduję się na południe od równika naszej codziennej gwiazdy. Wiatr słoneczny znacznie wzrósł i oscyluje w granicach 700-750 km/s. Indeks planetarny Kp aktualnie wynosi 6 chociaż niektóre źródła podają, że jego wartość wzrosła do poziomu 7. Warto przypomnieć że gdy indeks planetarny Kp jest wyższy niż 6 na północy naszego kraju może pojawić się zorza polarna, w przypadku Kp7 zorza przesuwa się w głąb naszego kraju. Burza powinna potrwać jeszcze kilka godzin i może trochę się zwiększyć, ci co mieszkają na północy mogą mieć okazję tego wieczoru zaobserwować zjawisko które dość rzadko jest widywane na granicach naszego państwa.
 
 
Dziura koronalna na Słońcu

 
Aktualne wskaźniki pola magnetycznego Ziemi oraz indeks planetarny Kp 
 
 
Źródła:
http://spacew.com
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com


Rozbłysk M6.1 z regionu 2222

Aktywność słoneczna w ciągu ostatnich kilku dni utrzymuje się na umiarkowanym poziomie z licznymi rozbłyskami klasy C oraz kilkoma klasy M, ostatnie dwa powstały z regionu 2222 który w ciągu dzisiejszego dnia zwiększył swoją aktywność
 
 
 
Rejon 2222 znajduje się po zachodniej stronie tarczy słonecznej, jednak wciąż w pewnym stopniu rozbłyski z tego regionu są geoefektywne. Dzisiaj rano powstał z tego regionu rozbłysk M1.3 a przed chwilą M6.1. Podczas pierwszego rozbłysku nie powstało CME(koronalny wyrzut masy) natomiast na informacje dotyczące drugiego będziemy musieli poczekać, jeżeli powstało CME może ono dotrzeć do ziemskiej magnetosfery.
 
Rozbłysk M6.1
 
 
W ciągu najbliższych dni aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na umiarkowanym poziomie z tendencją rosnący z powodu wciąż aktywnego regionu 2222 oraz powracających regionów ze wschodu.
 
Aktywny region 2222 oraz powracające rejony
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com