Październik 2014

Pożegnanie z regionem 2192

Po blisko dwóch tygodniach pobytu na widocznej stronie tarczy słonecznej, region 2192 powoli zachodzi czas na podsumowanie jego "osiągnięć"
 
 
 
 
Bez wątpienia można stwierdzić iż region 2192 okazał się być: największy, najaktywniejszym oraz najdziwniejszym regionem obecnego cyklu słonecznego. Najdziwniejszym dlatego, że praktycznie przy żadnym rozbłysku z wyjątkiem pierwszych gdy był jeszcze nie widocznych, nie powstawało CME(koronalny wyrzut masy). Najaktywniejszy ponieważ wyprodukował blisko trzydzieści rozbłysków klasy M oraz sześć klasy X. Rejon 2192 zbliżył się już do zachodniej krawędzi tarczy słonecznej i w ciągu najbliższych 24h zniknie nam z pola widzenie, co nie oznacza że go już nie zobaczymy. Tak duży i tak złożony magnetycznie rejon ma bardzo dużą szanse na to by przetrwać pełen obrót wokól naszej gwiazdy i powrócić na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej w drugim tygodniu listopada. Czy tak się stanie ? nie możemy stwierdzić tego na sto procent jednak jest to bardzo prawdopodobne. W tym momencie wszystkie inne regiony znajdujące się na tarczy słonecznej są małe i nie są zdolne do produkowania silniejszych rozbłysków.
 
Przeżyjmy to jeszcze raz, rozbłyski klasy X z regionu 2192
 
Rozbłysk X1.1 niedziela 19 październik


 
Rozbłysk X1.6 środa 22 październik


 
Rozbłysk X3.1 sobota 25 paździenik


 
Rozbłysk X1.0 sobota 25 październik


 
Rozbłysk X2.0 niedziela 26 październik


 
Rozbłysk X2.0 poniedziałek 27 październik


 
 
Pomimo tego, że rejon 2192 praktycznie znika już za zachodnią krawędzią jego promieniowanie wciąż będzie odbierane przez ziemskie instrumenty przez najbliższe kilkadziesiąt godzin. Wciąż możemy być świadkami silnego rozbłysku z obrębu tego regionu.
 
Region 2192 
 
Źródła: własne
 


Region 2192 wyprodukował szósty rozbłysk klasy X znowu X2.0

Region 2192 wciąż jest bardzo aktywny w ciągu minionej doby wyprodukował kilka flar klasy M oraz kolejny rozbłysk X2.0

 

 

 

Flara wzniosła się o godzinie 15:12 czasu polskiego i trwała blisko godzinę. Kolejny raz nie powstało CME, co już praktycznie stało się normą przy rozbłyskach z tego regionu. Pytanie które teraz zadają sobie wszyscy brzmi czy rejon 2192 jest w stanie wygenerować największy rozbłysk w tym cyklu do czasu gdy zniknie na zachodzie.

 

 

Rozbłysk X2.0

 

 

Region 2192 jeszcze zwiększył swój potencjał od wczoraj oraz powiększył rozmiar. Plama delta w obrębie rejonu jest bardzo silna i powoduje, że promieniowanie utrzymuje się cały czas na bardzo wysokim poziomie. Rejon 2192 zajdzie za około 72h, jednak do tego czasu możemy spodziewać się kolejnych silnych a być może i bardzo silnych rozbłysków.

 

Region 2192

 

 

Źródła:

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://sdo.gsfc.nasa.gov

http://solarham.net


Piąty rozbłysk klasy X z regionu 2192

Wczoraj pisaliśmy, że to nie koniec atrakcji ze strony regionu 2192 i długo nie musieliśmy czekać. Dzisiaj około godziny jedenastej wziosła się flara która została ostatecznie sklasyfikowana jako X2.0
 
 
 
Kolejny raz nie powstało CME(koronalny wyrzut masy), który jak przypuszczamy powstanie dopiero przy rozbłysku X5+. Flara była dość sługa trwała blisko godzinę, agencja NOAA ogłosiła zakłócenia radiowe na poziomie R3. Jest to już piąty rozbłysk klasy X z regionu 2192 i pewnie nie ostatni.
 
 
Rozbłysk X2.0

 
Rejon 2192 odsuwa się powoli na zachód i tylko przy dużym rozbłysku pozostanie on geoefektywny. W nocy znowu powiększył on nieznacznie swój obszar, a plamy delta w jego obrębie są nadal bardzo silne. W najbliższych godzinach możemy spodziewać się kolejnych silnych rozbłysków.
 
Aktywny region 2192 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Kolejny rozbłysk klasy X z regionu 2192

Region 2192 nadal pozostaje bardzo aktywny, około godziny dziewiętnastej polskiego czasu wzniosła się flary X1.0, tak jak w przypadku poprzednich rozbłysków z tego rejonu nie powstało CME
 
 
Po nocnym rozbłysku X3.1 mieliśmy tylko chwilę odpoczynku, region 2192 w ciągu dnia wyprodkuował trzy rozbłyski C9, a teraz czwartą już w ostatnich kilku dniach flarę klasy X tym razem skończyło się na X1.04. Tak jak podczas poprzednich rozbłysków nie powstało CME(koronalny wyrzut masy) co jest niecodziennym zjawiskiem.
 
Rozbłysk X1.0
 
 
Region 2192 od momentu pojawienia się na tarczy słonecznej wygenerował już cztery rozbłyski klasy X(X1.1,X1.6,X3.1,X1.0) oraz czternaście klasy M. Dzisiejsze najnowsze informacje na temat tego regionu mówią, że w zachodniej jego części zaczął się on lekko rozpadać. Jednak ważniejszą rzeczą jest, że nowa plamka "delta" która powstała wczoraj znacznie się zwiększyła i nabiera siły. Z pewnością nie jest to ostatni rozbłysk jaki obserwujemy z rego regionu który zniknie na zachodzie dopiero za cztery-pięć dni a jeszcze przez jakiś czas będzie w pozycji geoefektywnej.
 
Plamy delta w obrębie rejonu 2192

 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Rozbłysk X3.1 z regionu 2192

Piątek przywitał nas flarą M4.0 a żegna rozbłyskiem X3.1 z regionu 2192, który jest szóstym co do wielkości rozbłyskiem w obecnym cyklu słonecznym
 
 
 
Kilka godzin temu pojawiła się informacja, że region 2192 zaczyna tracić swój rozmiar, jednak około godziny dwudziestej okazało się, że wytworzył bardzo silną i dużą plamę delta w okolicy największego skupiska energii. Na efekty nie czekaliśmy zbyt długo o godzinie 23:07 czasu polskiego wziosła się flara która została sklasyfikowana jako X3.19, co jest zarazem szóstym co do wielkości rozbłyskiem w obecnym cyklu. Rejon 2192 jest w pozycji geoefektywnej, jednak według wstępnych danych jakimi dysponujemy nie powstało podczas rozbłysku CME(koronalny wyrzut masy) chociaż na dokładne dane musimy poczekać.
 
 
Rozbłysk X3.1 
 
Region 2192 mimo iż stracił dzisiaj trochę na swoim rozmiarze wciąż zachowuje klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" dzięki powstaniu nowej plamki delta. Prawdopodobieństwo kolejnego silnego rozbłysku jest duże, rejon pozostanie w pozycji geoefektywnej jeszcze przez kilkanaście godzin.
 
Region 2192


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Region 2192 przeszedł do historii stając się największym aktywnym rejonem odkąd prowadzone są obserwacje słoneczne

Dzisiaj w nocy polskiego czasu aktywny region oznaczony numerem 2192 został oficjalnie największym rejonem odkąd prowadzone są obserwacje naszej najbliższej gwiazdy
 
 
 
Według najnowszych informacje rejon 2192 ma rozmiar 2700j milionowych i tym samym przebija rejon 486 z listopada 2003r. który to miał rozmiar 2610j milionowych. Po wczorajszym rozbłysku klasy X, wydawało się że rejon 2192 traci ze swojego potencjału oraz rozmiaru, jednak bardzo szybko uległo to zmianie. Najpierw stracił kilka plamek delta by po godzinie wytworzyć nowe i zacząć się regenerować. W tym momencie rejon uspokoił się i wyprodukował tylko impulsywną flarę M1.1, jednak to nie oznacza że aktywność z tego regionu musi spadać. Bardzo prawdopodobne jest to, że w tym momencie po prostu jest tzw. przestój i ponowne nabieranie mocy przez region i w każdej chwili możemy być świadkami kolejnego bardzo silnego rozbłysku. Posiada on wciąż klasyfikacje "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikację FKC, więc największą z możliwych. Najnowsze progonozy NOAA oraz NASA również sugerują, że czeka nas nadal wysoka aktywność z obrębu rejonu 2192. Są to kolejno 95% dla flary klasy M oraz 55% dla klasy X, trzeba przyznać że tak dużych prognoz nie mieliśmy od lat. Rejon znajduje się dokładnie na środku tarczy słonecznej więc każdy ewentualny rozbłysk będzie geoefektywny. Po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiają się nowe regiony które już wykazują wysoką aktywność produkując rozbłyski klasy C oraz M.
 
Region 2192


 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://solarham.net


Rozbłysk X1.6 z regionu 2192

Niedługo musielismy czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń, po dwóch porannych rozbłyskach klasy M, aktywny region 2192 wyprodukował falrę X1.6
 
 
Flara wzniosła się o godzinie 16:02 polskiego czasu i trwała blisko godzinę. Patrząc na zdjęcia jakimi obecnie dysponujemy wygląda na to, że znowu nie powstało CME(koronalny wyrzut masy). Jednak na dokładne dane musimy poczekać.
 
Rozbłysk X1.6


 
 
Region 2192 wciągu zwiększył swój i tak już ogromny rozmiar. Wzrosło również prawdopodobieństwo dla rozbłysków klasy M i X kolejno dla klasy M 80% oraz dla klasy X 30%. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak dalej będzie zachowywał się ten ogromny rejon, jest on bardzo niestabilny i istnieje duża szansa na kolejne nawet większe rozbłyski od obecnego. Bardzo możliwe, że dzisiaj w nocy rejon 2192 stanie się największym regionem na Słońcu od czasów prowadzenia pomiarów przez ziemskie instrumenty.
 
Region 2192
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.spaceweatherlive.com


Dwa rozbłsyki klasy M w tym M8.7 z regionu 2192, który wciąż zwiększa swój rozmiar

Środa przywitała nas wysoką aktywnością słoneczną z regionu 2192, najpierw około godziny czwartej rano polskiego czasu wzniosła się flara M8.7, natomiast zaledwie trzy godziny później mieliśmy rozbłysk M2.7 z tego samego regionu
 
 
Pierwszy rozbłysk M8.7 był długi i trwał około dwóch godzin, sądząc po tym można stwierdzić, że powstało CME(koronalny wyrzut masy), jednak w przypadku tej plamy trzeba być ostrożnym. Jeżeli pojawią się zdjęcia z koronografów ukazujące CME, poinformujemy o tym. Rejon 2192 zaczyna znajdywać się już w pozycji geoefektywnej, więc istnieje duże prawdopodobieństow jeżeli powstało, że dotrze do ziemskiej magnetosfery.
 
Rozbłysk M8.7 
Rozbłysk M2.7


 
 
Region 2192 wciąż nie przestaje zadziwiać. Obecnie jego rozmiar to 2410j milionowych i składa się z 66 plam, co powoduje iż stał się największym regionem od jedenastu lat ustępując na razie tylko rejonowi 486 który miał rozmiar 2610j milionowych. Wciąż zachowuje klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" chociaż wczoraj stracił plamy delta w północnej części, ale kilka godzin później wytworzył kolejne w południowo wschodniej. Trzeba przyznać, że ten rejon jest niesamowity i nie wiemy ile jeszcze rozbłysków jest w stanie wyprodukować.
 
Aktywny region 2192
 
 
W ciagu najbliższych dni spodziewamy się dalej wysokiej aktywności słonecznej i nie tylko za sprawą rejonu 2192, nad równikiem po wschodniej stronie pojawia się nowy region który już wczoraj dał "próbkę" swoich możliwości, oraz starego 2181 który pojawi się na tarczy słonecznej w ciągu najbliższej doby.
 
Flara z regionu na wschodzie oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego 
 
EDIT CME : Poraz kolejny nie ma CME z rego regionu. Przyczyną jest to, że energia nie może uwolnić się z rejonu podczas rozbłysku, 2192 jest bardzo niestabilny, i tworzy duże łuki magnetyczne, prawdopodobnie potrzebujemy silnej flary która wyzwoli energię z regionu i wyrzuci materie w kosmos.
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Kolejna flara z regionu 2192 tym razem M4.5

Kilka godzin po flarze M3.9 z regionu 2192 powstała kolejna tym razem silniejsza M4.9 , drugi rozbłysk był zdecydowanie dłuższy i mogło powstać również CME(koronalny wyrzut masy)
 
 
Aktywność rejonu 2192 wciąż jest bardzo wysoka wyżej wymieniony rozbłysk poprzedzała flara C8.9 która powstało trzydzieści minut wcześniej, pierwotnie rozbłysk osiągnął siłe M3.0 jednak po kilku minutach mieliśmy tak zwaną "poprawkę" i siła rozbłysku wzrosła do klasy M4.5. Tym razem rozbłysk nie był impulsywny i trwał blisko godzinę co zdecydowanie zwiększa szanse na powstanie CME, które już teraz może zahaczyć o ziemksą magnetosferę.
 
Rozbłysk M4.5

 
 
Według najnowszych informacji powstały kolejne plamy delta w obrębie regionu 2192 co zwiększa prawdopodobieństwo silnego rozbłysku. Aktualnie wzrosły one odpowiednio do 70% dla klasy M oraz 30% dla klasy X. Od początku dnia rejon 2192 wygenerował już dwanaście rozbłysków w tym dwa klasy M oraz dziewięć klasy C. W ciągu najbliższych dni możemy być świadkami największego rozbłysku obecnego cyklu słonecznego tym bardziej, że rejon 2192 nieustannie zwiększa swój potencjał.
 
Plamy delta w obrębie rejonu 2192 oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
Źródła:
http://www.spaceweatherlive.com
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov


Rozbłysk M3.9 z rejonu 2192, który jest już największym regionem obecnego cyklu

Nie ustaje aktywność w obrębie rejonu 2192, powstają cały czas rozbłyski klasy C a dzisiaj przedpołudniem wzniosła się flara która osiągnęła siłe M3.9
 
 
 
Rozbłysk był dość impulsywny, więc nie należy spodziewać się dużego CME(koronalny wyrzut masy), rejon jednak przesuwa się blizej środka tarczy słonecznej i z dnia na dzień będzie coraz większym zagrożeniem dla ziemskiej magnetosfery.
 
Rozbłysk M3.9 
 
Rejon 2192 cały czas powiększa swój rozmiar oraz potencjał. Dzisiaj można już powiedzieć, że stał się on największym rejonem obecnego cyklu słonecznego "detronizując" region 1944 który przebywał na tarczy słonecznej w styczniu bieżącego roku. Rejon 2192 składa się obecnie z 32 plam oraz ma wielkość 1560j. Wciąż posiada klasyfikację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" oraz podklasyfikacje FKC. Z każdym dniem ten ogromny rejon będzie się znajdował bliżej pozycji geoefektywnej a na środku tarczy słonecznej powinien pojawić się w piątek bądź sobotę.
 
Aktywny region 2192 
W najbliższych dniach spodziewamy się wysokiej aktywności słonecznej z dużą szansą na kolejny rozbłysk klasy X. Warto zaznaczyć, że nie tylko rejon 2192 może przyczynić się do wysokiej aktywności w nadchodzących dniach. Wczoraj na środku tarczy słonecznej powstał rejon oznaczony numerem 2193, który dość szybko "rośnie", na wschodzie pojawił się rejon 2194 a następne dwa powinny być widocznę w ciągu kolejnych dwóch dni.
 
Aktualna aktywność słoneczna

 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.solarmonitor.org