Lipiec 2014

Pierwsze oznaki zwiększenia aktywności słonecznej, aktywny region 2130 wygenerował rozbłysk M2.5

Taj jak pisaliśmy wczoraj zgodnie z przewidywaniami rośnie aktywność słoneczna, pierwszą oznaką był wczorajszy rozbłysk C9.0 natomiast dzisiaj mamy już rozbłysk wyższej klasy, dokładniej mówiąc M2.5
 
 
Region 2130 który posiada konfigurację magnetyczną beta-gamma-delta ,wygenerował dzisiaj rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M2.5. Natomiast Rejon 2127 posiadający aktualnie strukturę magnetyczną beta-gamma wczoraj wyprodukował rozbłysk C9.0. Zarówno jeden jak i drugi rejon z godziny na godzinę powiększa zarówno swój obszar jak i potencjał. Podczas rozbłysku M2.5 powstało również CME(koronalny wyrzut masy), jednak z racji tego iż rejon 2130 nie znajduję się jeszcze w pełni geoefektywnej pozycji nasza magnetosfera może odczuć tylko małe skutki tego rozbłysku.
 
Rozbłysk M2.5 z regionu 2130 
 
 
Zarówno region 2127 jak i 2130 będą bespośrednim zagrożeniem dla Ziemi za około 48 godzin, wtedy to każdy ewentualny rozbłysk z któregoś z tych regionów będzie z pewnością efektywny. Dodatkowo za rejonem 2130 pojawia się kolejny aktywny region co można zobaczyć na zdjęciu poniżej. Wiele wskazuję na to, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na stosunkowo wysokim poziomie z szansami na rozbłysk nawet klasy X.
 
Aktualna aktywność słoneczna, rozmieszczenie regionów na tarczy oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov


Powoli wzrasta aktywność słoneczna, rosną szanse na rozbłyski klasy M i X

Tak jak pisaliśmy kilka dni temu po wschodniej stronie tarczy słonecznej pojawiły się liczne aktywne regiony, jeden z nich posiada już strukturę magnetyczną beta-delta i jest w stanie wyprodukować rozbłysk nawet klasy X
 
 
 
Po dość długim okresie "ciszy" na Słońcu w najbliższych dniach powinno się to zmienić. Liczne regiony które pojawiły się na wschodzie dość szybko zwiększają swój potencjał i możliwe, że w najbliższych dniach doczekamy się dużych rozbłysków. W tym momencie najgroźniejszymi regionami są te oznaczone numerami kolejno 2127 oraz 2130, ten pierwszy posiada strukturę magnetyczną beta-gamma, natomiast drugi beta-delta.
 
Aktywny region 2127 
 
Aktywny region 2130
 
 
Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się aż dziewięć aktywnych regionów, chociaż jeszcze tydzień temu kiedy był zaledwie jeden taka sytuacja wydawała się być nie możliwa. Co nas czeka w najbliższych dniach ? Wiele wskazuję na to, że aktywność słoneczna powinna wzrastać do wystąpienia przynajmniej rozbłysków klasy M a być może i klasy X choć na to w tym momencie jest tylko 5 procent prawdopodobieństwa. Pozostaje nam tylko śledzić sytuację i na bieżąco monitorowań naszą gwiazdę.
 
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk


Możliwy wzrost aktywności słonecznej, wracają aktywne regiony

Ostatnie dwa tygodnie upłynęły nam pod znakiem bardzo niskiej aktywności słonecznej, wystarczy powiedzieć że dzisiaj nastąpił pierwszy od blisko dwóch tygodni rozbłysk klasy C
 
 
 
 
Aktywność słoneczna od kilkunastu dni utrzymuję się na niskim poziomie przez ten czas dochodziło tylko do pojedyńczych, bardzo słabych rozbłysków klasy B. W ciągu najbliższych kilku dni sytuacja ta może jednak uledz dość dużej zmianie, ze wschodu zbliża się cała gromada dawnych aktywnych regionów, pierwsze z nich już dzisiaj pojawią się po wschodniej stronie tarczy słonecznej.
 
Powracające dawne aktywne regiony 
 
W tym momencie ciężko jest przewidzieć jak regiony będę zachowywać się po powrocie, nie wiadomo jak dużo straciły ze swojego potencjału. Przypomnijmy że jeden z powracających rejonów podczas ostatniego pobytu na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej wyprodukował rozbłysk M6, więc być może w najbliższym czasie aktywność słoneczna będzie na zdecydowanie wyższym poziomie niż przez ostatnie dni.
 
 
Aktualna aktywność słoneczna oraz rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej


 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.lmsal.com
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://www.swpc.noaa.gov


Astrofizycy przyznają, że Słońce zachowuje się ostatnio nietypowo

Wszystkie dotychczas uznawane za pewne teorie odnoszące się do aktywności słonecznej nie sprawdziły się w trwającym właśnie cyklu. Teraz, kiedy spodziewano się dużej ilości zjawisk solarnych jest niezwykle spokojnie. Astrofizycy nazywają ten nieoczekiwany okres "Wielkim Spokojem" i przyznają, że nie wiadomo co powoduje takie zachowanie gwiazdy.

 

Od kilkunastu dni tarcza słoneczna pozostaje niemal bez plam. Odbija się to na ilości obserwowanych rozbłysków i koronalnych wyrzutów masy. Jeszcze kilka tygodni temu na naszej dziennej gwieździe działo się całkiem sporo, a teraz nagle zrobiła się zupełna flauta.

 

Astrofizycy przyznają, że to dziwne, że w samym szczycie teoretycznego przynajmniej maksimum słonecznego, nie dość, że nic się nie dzieje to jeszcze zabrakło zupełnie plam. Już teraz można powiedzieć, że to maksimum, będzie najsłabsze od stu lat. Specjaliści twierdzą, że jeśli ten trend się utrzyma, to możemy jeszcze zobaczyć więcej okresów bez plam słonecznych.

Naukowcy sugerują, że podobny okres pauzy w aktywności miał też miejsce w 2011 roku, ale potem wszystko się rozbudziło i ostatecznie rok został uznany za dosyć aktywny pod względem zjawisk solarnych.

Coraz częściej pojawiają się sugestie, że na Słońcu zachodzą jakieś procesy, których nie rozumieją ziemscy astrofizycy. Trudno się zresztą temu dziwić, ponieważ obserwacje Słońca prowadzone są od niecałych 400 lat, a z odpowiednią dokładnością zaledwie od 50 lat. Nasza gwiazda ma już 4,5 miliarda lat. Może się zatem okazać, że istnieją cykle solarne, o których nie mamy pojęcia.

Jeśli następują jakieś fundamentalne zmiany wewnątrz Słońca możemy się temu tylko przyglądać i zgadywać co się dzieje. Niewątpliwie jednak anomalne zachowanie Słońca jest jedną z największych obecnie niewiadomych dla świata naukowego i mimo, że nie mówi się tego w oficjalnych mediach, zmiany na Słońcu zawsze oznaczają zmiany na Ziemi.

 

 

 

 


Uspokojenie sytuacji na Słońcu

Ostatni wzrost aktywności słonecznej z wyjątkiem rozbłysk M6 nie przyniósł zbyt dużo zjawisk tego typu, tym razem mimo dużej ilości plam na Słońcu o zmodyfikowanej strukturze nasza gwiazda była dość spokojna
 
 
 
Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że rozbłysk klasy X jest tylko kwestią czasu jednak nic takiego nie miało miejsca. Przekonaliśmy się kolejny raz, że nie zawsze prognozy astrofizyków z NOAA czy NASA sprawdzają się i nadal nie da się przewidzieć rozbłysku słonecznego. Kilka dni temu na tarczy słonecznej znajdowały się liczne aktywne regiony posiadające konfigurację magnetyczną nawet beta-gamma-delta, teraz pozostał jeden i jeżeli nic nie ulegnie zmianie w najbliższych dwóch dniach będziemy mieli pierwszy od blisko trzech lat dzień bez plam na Słońcu
 
Aktualny wygląd tarczy słonecznej 
 
W najbliższych dniach próżno będzie szukać choćby większego rozbłysku klasy C, aktualnie promieniowanie utrzymuję się na poziomie B3 i nie powinno to się prędko zmienić. Na wschodzie poza jednym potencjalnie nowym regionem nie widać nic co mogło by to zmienić. Wszystko wskazuję na to, że na kolejny wzrost aktywności słonecznej przyjdzie nam poczekać przynajmniej dwa tygodnie chociaż pamiętajmy, że Słońce jest nieprzewidywalne i w każdej chwili sytuacja może się zmienić
 
Aktualna aktywność słoneczna

 
 
 
Źródła:
http://solarham.net
http://www.swpc.noaa.gov
http://sdo.gsfc.nasa.gov
http://spaceweather.com
 


Rozbłysk M6.5 z nowego regionu 2113

Tak jak pisaliśmy kilka dni temu wzrasta aktywność słoneczna, efektem tego był dzisiejszy rozbłysk który osiągnął masksymalną siłe M6.5 i powstał z nowego regionu oznaczonego numerem 2113
 
 
Region 2113 który jest odpowiedzialny za ten rozbłysk dopiero dwa dni temu pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej a już pokazał, że posiada duży potencjał. Jego struktura magnetyczna w tym momencie to beta-gamma, jednak jeżeli nadal w tak szybkim tempie będzie przybierał na sile szybko osiągnie maksymalną beta-gamma-delta. Rozbłysk był impulsywny powstał bardzo szybko osiągnął swoje maksimum w 15 minut, jednak cały rozbłysk trwał blisko pół godziny. Powstało również CME(koronalny wyrzut masy) który jednak ze względu na usytuowanie rejonu 2113 na tarczy słonecznej może tylko zahaczyć o ziemską magnetosferę. Region o którym mowa zacznie być bezpośrednim zagrożeniem dla Ziemi za około 48 godzin.
 
Rozbłysk M6.5 z regionu 2113
 
Aktywny region 2113

 
 
To jednak nie wszystko, warto również wspomnieć o dwóch innych regionach. Rejony oznaczone numerami 2109 oraz 2108 które znajdują się aktualnie praktycznie na środku tarczy słonecznej posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i są w stanie wygenerować rozbłysk nawet klasy X. Jak dotąd jednak są spokojne chociaż wciąż przybierają na sile, przez najbliższe kilka dni każdy ewentualny rozbłysk z tych regionów będzie geoefektywny.
 
 
Aktywny region 2108 
Aktywny region 2109 
 
W ciągu najbliższych dni aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na wysokim pziomie z dużym bo aż siedemdziesięcio procentową szansą na rozbłysk klasy M, oraz piętnasto procentową na rozbłysk klasy X. Warto w najbliższych dniach obserwować naszą gwiazdę bo dzisiejszy rozbłysk może nie być jedynym w najbliższym czasie.
 
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 


Pojawiają się liczne aktywne regiony, rośnie aktywność słoneczna możliwe rozbłyski nawet klasy X

W ciągu ostatnich kilku dni pojawiła się spora liczba aktywnych regionów na tarczy słonecznej, część z nich posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma natomiast rejon 2109 otrzymał dzisiaj największa klasyfikację beta-gamma-delta
 
 
Rejon 2109 od wczoraj systematycznie zwiększa swój rozmiar oraz potencjał, znajduje się on obecnie w południowo-wschodniej części tarczy słonecznej i zbliża się do jej środka. Regiony 2104 oraz 2107 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma już teraz są w stanie wyprodukować rozbłyski klasy M
 
 
Aktywny region 2109
 
Aktywne regiony 2104 oraz 2107


 
 
Sądząc po ilości powstałych ostatnio regionach oraz tego iż z godziny na godzinę przybierają one na sile możemy przypuszczać, że w najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna systematycznie rosnąć do wysokiego poziomu. Bardzo możliwe, że czekają na rozbłyski klasy M a być może nawet klasy X.
 
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktyność


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov