Czerwiec 2014

Utrzymuje się niska aktywność słoneczna, w najbliższych dniach powrócą aktywne regiony

Od tygodnia aktywność słoneczna utrzymuje się na niskim poziomie, promieniowanie utrzymuje się w granicach poziomu B5, powstają tylko pojedyńcze rozbłyski co najwyżej klasy C
 
 
W ciągu najbliższych kilku dni sytuacja na Słońcu powinna po raz kolejny powina uledz zmianie. Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy obecny szczyt cyklu słonecznego charakteryzuje się gwałtownymi wzrostami oraz spadkami aktywności. Obecnie panuje uspokojenie na naszej gwieździe, jednak w najbliższych dniach możliwy jest wzrost aktywności. Po wschodniej stronie zaczną pojawiać się dawne aktywne regiony i będzie ich całkiem sporo. Rejony te były odpowiedzialne za całą serie rozbłysków klasy M podczas ostatniego "pobytu" na widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej. Już teraz można zauważyć, że wcale nie straciły ze swojego potencjału i wciąż będą w stanie produkować duże rozbłyski. 
 
Rozbłysk oraz efektowne CME ze zbliżających się regionów po wschodniej stronie Słońca


 
 
Aktualnie na tarczy słonecznej znajduję się kilka aktywnych regionów, jednak ich aktualna klasyfikacja magnetyczna nie pozwala na produkowanie silnych rozbłysków słonecznych.
 
Aktualne położenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność


 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 


Stabilizacja sytuacji na Słońcu

Po tygodniu bardzo wysokiej aktywności słonecznej tak jak w ostatnich przypadkach w tym roku nastąpiło zdecydowane uspokojenie sytuacji na naszej gwieździe
 
 
Aktywne regiony które produkowały liczne rozbłyski klasy M odsunęły się na zachód, pozostał tylko region 2087 który wyprodukował trzy rozbłyski klasy X, jednak teraz powoli traci swój potencjał i nie powinien już generować tak wielkich rozbłysków.
 
Aktywny region 2087
 
 
Pozostałe aktywne regiony które znajdują się obecnie na tarczy słonecznej są małe i posiadają klasyfikację magnetyczną co najwyżej beta więc są zdolne do wygenerowania tylko słabego rozbłysku klasy M. Wyjątkiem jest region oznaczony numerem 2089, który posiada strukturę magnetyczną beta-gamma i może popisać się jakąś większą flarą, jednak znajduję się on na zachodnim krańcu tarczy słonecznej i w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zniknie z "naszego" pola widzenia.
 
Aktywny region 2089 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma


 
 
W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna utrzymywać się na dość niskim poziomie z średnimi szansami na rozbłysk klasy M i bardzo małymi na najwyższą klasę X.
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność

 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 
 


Aktywność słoneczna wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, powstają liczne rozbłyski klasy M

Od momentu ostatnich trzech rozbłysków klasy X z aktywnego regionu oznaczonego numerem 2087 aktywność słoneczna wciąż utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie
 
 
Przez ostatnie kilka dni aktywne regiony które aktualnie posiadają klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, oznaczone kolejno numerami 2079, 2080, 2081, 2085, 2087 oraz 2089 wygenerowały w sumie aż dziesięć rozbłysków klasy M
 
Rozbłysk M 3.1 z aktywnego regionu 2085


 
 
Większość z tych rozbłysków była produkowana z regionów znajdujących się na zarówno wschodniej jak i zachodniej części tarczy słonecznej, stąd powstałe podczas ich CME(koronalny wyrzut masy) mogą tylko w małym stopniu dotrzeć do naszej magnetosfery. Inaczej zaczyna mieć się sprawa z regionem 2087 który to jest odpowiedzialny za ostatnie rozbłyski klasy X. Już w tym momencie znajduję się w pozycji geoefektywnej a z każdą godziną jest bliżej samego środka tarczy słonecznej. W dodatku rejon o którym mowa wciąż powiększa swój obszar i nie wykluczone są kolejne silne rozbłyski tym razem skierowane w stronę naszej planety.
 
 
Aktywny region 2087 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta 
Aktywny region 2080 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta 
Aktywny region 2085 posiadający strukturę magnetyczną beta-gamma-delta 
 
W najbliższych dniach aktywność słoneczna powinna pozostać na wysokim poziomie z dużymi szansami na kolejne rozbłyski klasy M i dość sporę na rozbłysk klasy X. Astrofizycy z NASA prognozują aktualnie 70% szans na rozbłysk klasy M i aż 30% na klasę X.
 
Aktualny rozkład regionów na tarczy słonecznej oraz ich aktywność

 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 


Trzeci rozbłysk klasy X w ciągu kilkudziesięciu godzin

Od wczoraj aktywność słoneczna utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, dzisiaj rano aktywny region oznaczony numerem 2087 wygenerował trzeci rozbłysk klasy X w ciągu kilkudziesięciu godzin.

 

Rejon 2087 który dopiero pojawił się po wschodniej stronie tarczy słonecznej nie przestaje zadziwiać. Od wczoraj wyprodukował już trzy flary najwyższej klasy były to kolejno X2.2 X1.5 oraz X1.0. Region cały czas przybiera na sile oraz powiększa swój rozmiar.

 

Rozbłyski X1.5 oraz X1.0 z aktywnego regionu 2087

 

W ciągu najbliższych kilku dni możemy spodziewać się wysokiej aktywności słonecznej, z możliwością kolejnych rozbłysków klasy X.

 

Aktywny region 2087

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

 


Rozbłysk X2.2 z aktywnego regionu 2087

Tak jak pisaliśmy wczoraj rośnie aktywność słoneczna, czego efektem jest rozbłysk jaki powstał z aktywnego regionu oznaczonego numrem 2087
 
 
Rozbłysk był impulswny, jego maksymalna siła osiągnęła X2.22 możemy spodziewać się silnej burzy geomagnetycznej za około 72-godziny. Rozbłysk był krótki trwał zaledwie 20 minut, rejon z którego powstał cały czas przybiera na sile oraz powiększa swój rozmiar.
 
 
Rozbłysk X2.2 z aktywnego tregionu 2087 
 
 
Rejon o którym mowa już w tym momencie przewyższa rozmiar Ziemi o kilkanaście procent, region 2087 znajduję się obecnie na wschodnim krańcu tarczy słonecznej, również aktywny rejon oznacznony numerem 2085 znajdujący się dokładnie na środku tarczy słonecznej posiada klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wyprodukować rozbłysk klasy X.
 
 
Aktywny region 2087


Aktywny region 2085 
 
W ciągu najbliższych kilku dni spodziewamy się wysokiej aktywności słonecznej, można przypuszczać iż rozbłysk jaki powstał dzisiaj nie był ostatnim tej klasy jaki widzieliśmy.
 
 
Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://www.spacew.com
http://www.lmsal.com
http://solarham.net
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 
 
 
 
 


Stary region 2065 wygenerował bardzo silny rozbłysk po drugiej stronie Słońca, rośnie aktywność również od strony Ziemi

Od kilku dni systematycznie rośnie aktywność słoneczna, plamy zwiększają zarówno swój potencjał jak i rozmiar. Do tego od wschodu zbliżają się nowe oraz powracają dawne aktywne regiony.
 
 
 
W piątek pisaliśmy o tym, że aktywność słoneczna w najbliższych dniach może wzrosnąć i tak też się stało. Jeszcze w piątek mieliśmy tylko pojednyncze rozbłyski klasy C, natomiast w tym momencie stały się one "normalnością". Dziennie rejestruję się już od kilku do kilkunastu rozbłysków tej właśnie klasy, największy i najgroźniejszy obecnie region to ten oznaczony numerem 2085, posiada on klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta i jest w stanie wygenerować rozbłysk klasy X. Rejon ten znajduję się aktualnie praktycznie na samym środku tarczy słonecznej, więc każdy ewentualny rozbłysk z tego regionu będzie geoefektywny.
 
Aktywny region 2085
 
 
 
Warto zwrócić uwagę również na to co dzieje się za wschodnią krawędzią, stary region oznaczony numerem 2065 przetrwał pełny obrót i widać, że wciąż jest w stanie generować bardzo silne rozbłyski. Rejon ten pojawi się na tarczy słonecznej w ciągu najbliższych kilkunastu godzin.
W ciągu najbliższych dni możemy sopodziewać się dalszego wzrostu aktywności słonecznej, istnieje duże prawdopodobieństwo rozbłysków klasy M, oraz coraz większe na rozbłysk klasy X.
 
 
Rozbłysk z powracającego regionu 2065

 
Aktualna aktywność słoneczna oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego


 
 
 
 
Źródła:
http://www.swpc.noaa.gov
http://solarham.net
http://www.spaceweatherlive.com
http://spaceweather.inf.brad.ac.uk
http://sdo.gsfc.nasa.gov
 


Potężna protuberancja z 4 czerwca to w istocie inny sposób powstawania rozbłysku

Na Słońcu miało miejsce niedawno niezwykłe zjawisko. Pojawiła się ogromna protuberancja, ale o dziwo nie była związana z żadnym z aktywnych regionów. Takie spontanicznie powstające strumienie plazmy to coś niezwykle rzadkiego.

 

Zjawisko to trwało przez kilka dni, z Ziemi było widoczne już 31 maja i ostatecznie 4 czerwca zakończyło się oderwaniem plazmy około 14:30 UTC. Naukowcy nazywają takie zjawisko "Hyder flare", czyli jest to de facto rozbłysk słoneczny, ale nie z obszaru plamy.

Chwile po tym wydarzeniu powstał też koronalny wyrzut masy CME, który jednak nie był skierowany w Ziemię. Gdyby taki dziwny rozbłysk skutkujący pasmem plazmy liczącym 500 tysięcy kilometrów urwał się w złym momencie, mielibyśmy poważny problem tu na Ziemi. Na szczęście znowu się nam upiekło i to dosłownie i w przenośni.

 

 

 

 


Rozbłysk M1.4 z aktywnego regionu 2080

Tak jak pisaliśmy dzisiaj po południu aktywność słoneczna gwałtownie wzrasta czego efektem jest rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.4 i powstał z regionu oznaczonego numerem 2080

Tak jak pisaliśmy wcześniej region o numerze 2080 gwałtownie przybiera na sile i jest w stanie wygenerować rozbłysk nawet klasy X. Około godziny 22-iej czasu polskiego z tego właśnie rejonu wzniósł się gwałtowny rozbłysk który osiągnął maksymalną siłe M1.41. Flara była na tyle gwałtowna, że nie należy spodziewać się dużego CME(koronalny wyrzut masy) mimo tego iż będzie on skierowany w kierunku naszej planety.

 

Rozbłysk M1.4 z aktywnego regionu 2080

 

Od ostatniego artykułu w którym przybliżyliśmy rozmiat oraz strukturę magnetyczną omawianego rejonu, jego potencjał znacznie wzniósł. Aktualnie astrofizycy z NOAA szacują szanse na rozbłysk klasy M z tego regionu na 25 procent natomiast na najwyższą klasę X 5 procent, jednak to może zmienić sie w każdej chwili.

 

Aktualny wygląd oraz aktywność regionu 2080

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar plam na tarczy słonecznej z godziny 14-tej oraz aktualny na którym wyraźnie widać jak regiony z godziny na godzinę powiększają swój rozmiar.

 

Aktualny rozmiar regionów oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://www.spaceweatherlive.com

http://solarham.net

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk

http://www.lmsal.com


Powoli wzrasta aktywność słoneczna, możliwe coraz silniejsze rozbłyski

Po kilkunastu dniach "ciszy" na naszej gwieździe wiele wskazuje na to iż w najbliższym czasie powinniśmy zaobserwować znaczy wzrost aktywności słonecznej od strony Ziemi

 

Ostanie dni nie były zbyt interesujące patrząc na widoczną z Ziemi część tarczy słonecznej, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ulegnie to zmianie. Przez ostatnie dwa tygodnie za wyjątkiem jednej impulsywnej flary która osiągnęła siłe M1.4 jednak nie skierowanej w stronę Ziemi, aktywność słoneczna pozostawała na niskim poziomie. Promieniowanie przez ten czas utrzymywało się praktycznie cały czas na poziomie oscylującym w granicach B3. W tym czasie notowaliśmy pojednyńcze rozbłski klasy B, oraz nieliczne klasy C.

 

Aktywność słoneczna z ostatnich trzech dni, oraz silny rozbłysk po drugiej stronie Słońca

Jak widać na załączonym wyżej wykresie dopiero dzisiaj mieliśmy rozbłysk który został sklasyfikowany jako C3.6 co wydaję się być wstępem do zwiększenia aktywności słonecznej w najbliższych dniach. Głównym powodem prawdopodobnego wzrostu aktywności w najbliższych dniach są dwa regiony oznaczone kolejno numerami 2080 oraz 2082.

Zarówno pierwszy jak i drugi od kilku godzin bardzo szybko zwiększają zarówno swój rozmiar jak i potencjał. Aktywny region oznaczony numerem 2080 posiada już dzisiaj najwyższą klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta, a więc jest w stanie wyprodukować rozbłysk nawet klasy X, choć jak na razie szanse na to są niewielkie. Region 2082 posiada w tym momencie klasyfikację magnetyczną beta-gamma. Zarówno rejon 2080 jak i 2082 znajdują się już w pozycji geoefektywnej i tak pozostanie przez najbliższych kilka dni, zatem każdy rozbłysk z któregoś z tych regionów będzie skierowany w stronę naszej planety.

 

Aktywny region 2082 posiadający klasyfikację magnetyczną beta-gamma-delta

 

Aktywny region 2082

Reasumując po ostantim okresie "posuchy" jeżeli chodzi o rozbłyski słoneczne po widocznej z Ziemi części tarczy słonecznej istnieje spore prawdopodobieństwo kolejnego już w tym roku gwałtownego wzrostu aktywności naszej gwiazdy. Jednak czy tak będzie przekonamy się w ciągu najbliższych kilku godzin a być może dni.

 

Aktualne rozmieszczenie regionów na tarczy słonecznej, ich aktywność oraz prawdopodobieństwo rozbłysku słonecznego

 

 

Źródła:

http://www.swpc.noaa.gov

http://solarham.net

http://www.spaceweatherlive.com

http://www.swpc.noaa.gov

http://spaceweather.inf.brad.ac.uk